HomeObezite TedavisiYutulabilir Mide Balonu

Yutulabilir Mide Balonu

Yutulabilir Mide Balonu

Yutulabilir mide balonu, cerrahi olmayan, yani vücuda herhangi bir kesi yapılmadan veya iz bırakmadan uygulanan bir kilo verme yöntemidir. 

Yutulabilir mide balonunun en büyük avantajı diğer mide balon çeşitlerinin aksine endoskopi gerektirmeden takılabilecek şekilde geliştirilmiş yeni nesil bir balon olmasıdır. Bir ilaç tableti büyüklüğündedir ve anestezi gerektirmeden bir yudum suyla yutulup mide içerisinde şişirilmektedir. 

Yutulabilir Mide Balonu Nasıl Mideye Yerleştirilir?

Mide balonu takılacak kişi oturur pozisyonda bir yudum suyla silikon yapıdaki balonu yutar, ardından balon şişirilmek için kullanılacak kanalın bir ucu balona bağlı, bir ucu dışarıda olacak şekilde mideye doğal bir şekilde ulaşır. Balonun yeri “skopi” denilen, balonun mide içerisine girmiş olduğunu teyit edeceğimiz bir çeşit röntgen cihazıyla kontrol edilir ve özel olarak hazırlanmış yeterli miktardaki solüsyonla şişirilir. 

Yutulabilir mide balonu endoskopik yollarla yerleştirilen mide balonları gibi işlev görmektedir. Midede yer kaplayarak, bireyin yemek yeme kapasitesini azaltır ve erken doymasına sebep olmaktadır. Yutulabilir mide balonu sisteminin bir diğer avantajı ise, çıkarılması için de endoskopi işlemine ihtiyacı olmamasıdır. Balonun üzerinde bulunan valf mekanizması yaklaşık 3-4 ay içerisinde kendiliğinden erimekte ve balon güvenli bir şekilde sönerek, bir tablet boyutuna geri dönmektedir. Tablet boyutuna dönerek sönmüş olan balon, vücudu doğal yollardan terk eder. 

Yutulabilir mide balonu uygulamasıyla etkili bir şekilde kilo vermek için yaşam tarzı değişikliklerine gidilmesi ve egzersizin hayata katılması gerekmektedir. Bu yüzden bariatrik diyetisyen ve bu alanda özelleşmiş psikologla çalışmak önem arz eder. Mide balonuyla kilo verilmesinin en üst seviyede olduğu ilk 3-6 aylık süre zarfında yaşam tarzını değiştirmek için sıkı çalışmak, iyi yönlendirilmek gerekmektedir. Hiçbir yöntem tek başına uygulandığında kesin sonuç vermemektedir.

Balon uygulamalarında bazen erken dönemde rastlanabilen mide bulantısı ve kusma şikayetleri medikal destekler ile kolayca çözülebilmektedir. Nadiren olabilecek karında kasılma hissi de yine gerektiğinde medikal destekle çözülebilir. Amaç, hastanın balonu kaybetmemesi, yani ortaya çıkan şikayetler nedeniyle hastanın balonu tolere edememesi ve mideden erken dönemde çıkarılmasını talep etmemesidir. Bu ilk birkaç günlük süreçte ortaya çıkabilecek şikayetler deneyimli ekiplerle doğru bir şekilde manipüle edildiğinde vücut balonu kabul etmekte ve sağlıklı kilo verme periyodu başlamaktadır.