HomeObezite TedavisiEndoskopik Mide Balonu

Endoskopik Mide Balonu

Mide balonu takılması işlemi, sedasyon (kişinin uyur halde hiçbir şey hissetmediği durum) altında, sönük durumdaki özel silikon malzemeden üretilmiş bir balonun endoskopi eşliğinde mideye yerleştirildiği ve özel bir solüsyonla belirli bir boyuta kadar şişirilerek, mide içerisinde bırakıldığı, ameliyatsız bir kilo verme prosedürüdür. Balon, mideye alınabilecek yiyecek miktarını azaltmaya yardımcı olur.

Endoskopik Mide Balonu

Gastrik balonlarda uzun dönemli kilo verme başarısı için diyet ve egzersiz gibi hayat tarzı değişikliklerinin de yapılması gerekmektedir.

Gastrik Balon İçin Endikasyonlar

Fazla kilo-obezite: Gastrik balonlar genellikle vücut kitle indeksi (VKİ) 27-32 aralığındaki bireylere uygulanmaktadır. 

Ameliyat öncesi kilo verme: VKİ 50 ve üzerinde olan kişilerde, gastrik bypass veya sleeve gastrektomi gibi belirli tip bariatrik ameliyatlar yapılmadan önce kilo verme amacıyla kullanılabilmektedir. 

Obezite ile ilgili tıbbi durumlar: Tip 2 diyabet, hipertansiyon ve uyku apnesi gibi tıbbi durumları olan, ancak ameliyat sınırına girmeyen veya ameliyat olmak istemeyen kişiler, sadece diyet ve egzersizle kilo vermeyi başaramadıkları durumlarda gastrik balon adayı olabilir.

Diğer kilo verme yöntemlerinin başarısızlığı: Gastrik balonlar, daha önce mide botoksu, akupunktur, iştah azaltıcı iğnelerin de dahil edildiği diyet ve egzersizle kombine edildiği kilo verme yöntemlerini denemiş ama istedikleri sonuçları elde edememiş kişiler için de kullanılabilir.

Önemli bir not: Mide balonu takılma sıklığı giderek artmakta ve ameliyatsız yöntemler arasında öne çıkmaktadır. Gastrik balonlarda uzun dönemli kilo verme başarısı için diyet ve egzersiz gibi hayat tarzı değişikliklerinin de yapılması gerekmektedir. Çünkü mide balonu kilo kaybına sürekli bir çözüm değildir. Genellikle 6 ay sonra çıkarılır, ancak kilo verme sürecinde yardımcı olabilirler. Hastaların kilo vermesindeki ortalama hedef 10-15 kg civarında olmakla beraber, hasta özelinde daha yüksek kilo kayıpları gözlenebilmektedir.

6 aylık balonların dışında boyutu endoskopik olarak ayarlanabilen ve mide içerisinde 12 aya kadar kalabilen mide balonu da bulunmaktadır. Bu balonun avantajı, midenin balona alıştığı dönemde biraz daha şişirilebilmesi ve etkinlik seviyesinin ilk takıldığı günkü haline tekrar getirilebilmesidir.